Up to Date

معرفی پایگاه UpToDate

پایگاه اطلاعاتی UpToDate در برگیرنده منابع اطلاعاتی بازبینی شده و مبتنی بر شواهد پزشکی است و اطلاعاتی تفصیلی درباره مراقبت از بیمار و موارد بالینی(علائم بالینی، روش های آزمایشگاهی تشخیص و درمان بیماری ها) ارائه می دهد که برای پزشکان و بیماران کاربرد دارد. با کمک این پایگاه می توان به پاسخ های کاملی در خصوص سوالات بالینی دست یافت. ین پایگاه متعلق به شرکتWoltersKluwer Health   بوده که از سال ۱۹۹۲ توسط Dr. Burton D. Rose که فقط با بیماریهای نفرولوژی شروع کرد و هم اکنون به بیست و سه  رشته تخصصی رسیده است بیش از ۱۰٫۰۰۰ عنوان مطلب پزشکی دارد که هر روز به تنوع آن  اضافه می گردد. بیش از 6000 پزشک در تکمیل آخرین اطلاعات پزشکی آن فعالند.

Uptodateجستجو در  

جهت جستجو لازم است در نوار جستجو کلیدواژه و یا عبارت مورد نظر خود را وارد نمایید. همچنین می توانید از ویژگی پیشنهاد های جستجو که با وارد کردن کلمات ابتدایی از کلید واژه مورد نظر توسط پایگاه ارائه می شود به جستجو بپردازید.

نکات جستجو در این پایگاه

چنانچه می خواهید فقط گرافیک را جستجو کنید، پس از وارد کردن کلید واژه مورد نظر از منوی کشویی کنار نوار جستجو گزینه گرافیک را انتخاب نمایید.
جهت جستجوی مطالب مخصوص بیمار، پس از وارد کردن کلیدواژه مورد نظر خود از منوی کشویی کنار نوار جستجو گزینه Patientرا انتخاب نمایید.

مروری بر صفحه نتایج جستجو

جستجوی گرافیک در UpToDate

UpToDate دارای قابلیتی است که به شما اجازه می هد به سرعت گرافیک و موضوعات مرتبط با آن را جست و جو نمایید. هزاران گرافیک در این پایگاه وجود دارد که شامل: عکس، جداول، تصاویر (مصور، اشکال هندسی،) نمودارها، الگوریتم و فیلم می باشد. جهت جستجوی محتوای گرافیکی، پس از وارد کردن کلید واژه مورد نظر، از منوی کشویی کنار نوار جستجو گزینه گرافیک را انتخاب نمایید.

اطلاعات بیمار در سایت آپتودیت Patient Info

UpToDate بیش از هزاران مبحث آموزش به بیمار را در سطوح مختلف جهت پاسخگویی به نیازهای اطلاعاتی مختلف بیماران فراهم می کند. مطالب این بخش حاوی تصاویر تمام رنگی، گرافیک و نمودار جهت کمک به خواننده برای درک وضعیت و مراقبت از خود می باشد. مباحث این قسمت در دو سطح به طور خاص برای بیماران ارائه می گردد.

اطلاعات بیمار در آپتودیت Patient Info

  1. سطح مقدماتیمطالب این سطح کوتاه و به زبان ساده نوشته شده است. پاسخگوی 4تا 5سوال مهم افراد در خصوص یک مشکل پزشکی می باشد. این مطالب برای افرادی که می خواهند دیدی کلی نسبت به موضوع داشته باشند گزینه مناسبی خواهد بود. نمونه ای از محتوای سطح مقدماتی در شکل زیر نشان داده شده است.
  2. سطح پیشرفتهاین سطح طولانی تر و مفصل تر از سطح مقدماتی می باشد و برای افرادی که می خواهند اطلاعات جزئی بیشتری دریافت کنند و  با برخی اصطلاحات فنی پزشکی آشنایی دارند مناسب است. شکل زیر نمونه ای محتوای سطح پیشرفته می باشد.

اطلاعات جدید UpToDate براساس تخصص  What’s New

این قسمت حاوی خلاصه ای از مهم ترین یافته ای جدید بر اساس تخصص می باشد. جهت مشاهده بروزرسانی ها در هر حوزه روی تخصص مورد نظر در فهرست نمایش داده شده کلیک کنید. همچنین جهت دسترسی به محتویات این بخش می توانید عبارت What’s New را در نوار جستجو وارد نمایید.

 توصیه های جدید در خصوص عملکردهای بالینی  (Practice Changing Updates) PCUs

این بخش توصیه های خاص و جدید یا بروزرسانی در خصوص عملکردهای بالینی را مورد تأکید قرار می دهد. تمرکز این بخش روی تغییراتی است که امکان دارد تأثیرات قابل توجه و گسترده ای در عملکرد داشته باشد. منعکس کننده مهم ترین تغییرات صورت گرفته طی یکسال گذشته است، بر اساس تاریخ ارائه شده و با جزئیات بیشتر در موضوع مربوطه بازنگری و بروزرسانی شده است. توصیه های جدید آورده شده در این بخش، رژیم درمانی جدید را برای بیماران در محدوده سنی خاص و مستقل از شدت بیماری فراهم می کند.
دسترسی به این قسمت از طریق منوی  What’s New و کلیک روی اولین عنوان با نام Practice Changing Updates یا وارد کردن عبارت  Practice Changing Updates در نوار جستجو امکان پذیر است.

حسابگر UpToDate Calculators

آپتودیت حاوی حسابگرهایی است که به شما اجازه می دهد مقادیر مورد نظر را در فرمول های رایج هر مبحث جهت بدست آوردن داده های عددی وارد کنید (مانند محاسبه BMI در بزرگسالانمحاسبه گرهای دیگری نیز وجود دارند که این امکان را برای شما فراهم می کنند تا شدت یک بیماری مانند ذات الریه در یک بیمار بر اساس وجود و یا عدم وجود عوامل خطر در آن برآورد نمایید.
دسترسی به این بخش از طریق منوی Calculators در بالای صفحه، فهرست مطالب، وارد کردن  Calculators در نوار جستجو یا جستجوی محاسبه گر مورد نظر در نوار جستجو امکان پذیر است.

تشخیص تداخل های دارویی با نرم افزار UpToDate بخش Drug Interactions 

UpToDate همکاری  LexiComp بانک اطلاعات دارویی وسیع و عمیقی را فراهم آورده که به کاهش خطرات و افزایش ایمنی بیمار کمک می کند. این بانک قابلیت تحلیل تداخل های مابین دارو با دارو، گیاه دارویی با دارو و گیاه دارویی با گیاه دارویی را دارد .

 

 

 

 

 

تشخیص تداخل های دارویی بخش Drug Interactions

داروهای متداخل بر اساس میزان خطر به درجه های  A,B,C,D,Xتقسیم می شوند که در قسمت راهنما توضیحات مربوط به هرکدام نمایش داده شده است.

Risk
Rating Action Description

 Risk A

No Known Interaction Data have not demonstrated either pharmacodynamic or pharmacokinetic interactions between the specified agents

Risk B

No Action Needed Data demonstrate that the specified agents may interact with each other, but there is little to no evidence of clinical concern resulting from their concomitant use.

Risk C

Monitor Therapy Data demonstrate that the specified agents may interact with each other in a clinically significant manner. The benefits of concomitant use of these two medications usually outweigh the risks. An appropriate monitoring plan should be implemented to identify potential
negative effects. Dosage adjustments of one or both agents may be needed in a minority of patients.

Risk D

Consider Therapy Modification Data demonstrate that the two medications may interact with each other in a clinically significant manner. A  patient-specific assessment must be conducted to determine whether the benefits of concomitant therapy outweigh the risks. Specific actions must be taken in order to realize the benefits and/or minimize the toxicity resulting from concomitant use of the agents. These actions may
include aggressive monitoring, empiric dosage changes, choosing

Risk X

Avoid Combination Data demonstrate that the specified agents may interact with each other in a clinically significant manner. The risks associated with concomitant use of these agents usually outweigh the benefits. These agents are generally considered contraindicated

میزان خطر داروهای متداخل

در این پایگاه داروهای متداخل به نسبت میزان خطر به هنگام مصرف هم زمان در طیف D ، C، B، و X تقسیم بندی میشوند:
کد A نشان دهنده نبود تداخل در بین دو دارو است.
کد B نمایانگر امکان وجود واکنش در بین دو دارو است اما نیازی به تغییر یکی از داروها برای بیمار وجود ندارد.
کد C بیانگر نیاز به دخالت در دوز مصرفی بیمار به هنگام مصرف همزمان دو دارو است. با توجه به وضعیت بیمار و فواید مصرف هم زمان دو دارو، در تعداد اندکی از بیماران و برای کاهش میزان عوارض باید در دوز مصرفی یک یا هر دو دارو هماهنگی برقرار شود.
کد D نشان می دهد که دو دارو با یکدیگر تداخل دارویی دارند. به گونه ای که با توجه به وضعیت بیمار، میزان فواید مصرف هم زمان دو دارو و خطرهای ناشی از آن مورد ارزیابی قرار می گیرد و نیاز به مشاهده دقیق وضعیت بیمار به هنگام مصرف، تغییر در دوز داروها با توجه به شرایط بالینی بیمار و جایگزینی داروهای معادل وجود دارد.
کد X بیانگر وجود تداخل در بین دو دارو است. در این شرایط میزان خطر ناشی از مصرف همزمان دو دارو بیشتر از فواید آن است و نباید دو دارو را با یکدیگر برای بیمار تجویز کرد.

PDF فایل