اخبار کتابخانه 

سال 1402

آشنایی با نحوه استفاده از نرم افزار کتابخانه 

آشنایی با سامانه منبع یاب

کتابداران هوشمند وایفای نقش در کتابخاه های هوشمند 

هوش مصنوعی وآینده کتابخانه ها

فراخوان اولویت پژوهشی سال تحصیلی 1402-1403

 

پژوهش به کمک دستیاران هوشمند 

کارگاه آشنایی با سامانه منبع‌یاب

کارگاه رتبه‌بندی مجلات علمی در پایگاه‌های scopus-WOS

آشنایی با اصول مقاله نویسی

آشنایی با پایگاه Up to date

پانزدهمین نمایشگاه کتب تخصصی علوم پایه وبالینی پزشکی دندانپزشکی و داروسازی 

آشنایی با GOOGLE SCHOLOAR

آموزش جستجو در پایگاههای استنادی JSR/WOS

وبینار جستجو در pubmed

دومین رویداد استارت آپ سلامت حوزه دارو سازی

کارگاه آموزشی طراحی پرسشنامه الکترونیک 

آشنایی با پایگاه اطلاعاتی pubmed

 

کارگاه آشنایی با نرم افزار رفرنس نویسی End note

وبینار آشنایی با پایگاه اطلاعاتی up to date

کارگاه آشنایی با اصول مقاله نویسی 

کارگاه آشنایی با انواع مطالعات در علوم پزشکی 

نمایشگاه بین المللی کتاب تهران 

سی و چهارمین نمایشگاه بین المللی کتاب تهران از تاریخ 20 لغایت 30 اردیبهشت سال جاری به  صورت حضوری و مجازی در محل مصلی امام خمینی (ره) تهران برگزار خواهد شد.

اساتید، اعضای محترم هیئت علمی و دانشجویان گرامی می توانند درخواست های خود را به صورت آنلاین از طریق تکمیل لینک های زیر ارسال نمایند.

 

نمایشگاه بین المللی کتاب تهران

جستجوی کتاب های فارسی

جستجوی کتاب های لاتین

فرم درخواست خرید کتاب گروه های آموزشی

فرم درخواست خرید کتاب دانشجو

نمایشگاه کتاب

بنا به اعلام اداره کل وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی به مناسبت ماه مبارک رمضان و هفته معلم نمایشگاه کتاب از تاریخ 25 فروردین لغایت 16 اردیبهشت در مجتمع فرهنگی و هنری کومش برگزار می شود.

در این نمایشگاه بیش از 3000 عنوان کتاب از ناشران بومی استان و سایر استان ها با تخفیف 20 الی 30 درصدی به علاقمندان عرضه خواهد شد.

کتاب های ارائه شده در این نمایشگاه با موضوعات مختلف علوم قرآنی، فرهنگی هنری، تاریخی، اجتماعی، انقلاب اسلامی، پژوهشی و ...  می باشد.

 

 

 

 

 

 

سال 1401 

 

 

کارگاه مجازی جستجوی شواهد بالینی در pubmed :

 

برگزاری کارگاه Word پیشرفته

ثبت نام در کارگاه

 

 

1401/02/10

سامانۀ ثبت نام«یارانۀ اعتباری خرید کتاب»

سی و سومین نمایشگاه بین المللی کتاب تهران

 

«خانه کتاب و ادبیات ایران» به نمایندگی از معاونت امور فرهنگی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی در راستای سیاست های ترویج کتاب و کتابخوانی و حمایت از نشر کشور، در «سی و سومین نمایشگاه بین المللی کتاب تهران» اقدام به توزیع بن اعتباری خرید برای اعضای هیئت علمی، طلاب و دانشجویان سراسر کشورنموده است.

 • نمایشگاه کتاب از تاریخ 21 تا 31 اردیبهشت  به دو صورت فیزیکی و مجازی برگزار می شود.
 • استفاده از یارانه اعتباری «صرفا» در خرید غیرحضوری و از طریق سامانه فروش (کلیک نمایید)  امکان پذیر است. بنابراین عرضه و فروش کتب توسط ناشران در محل نمایشگاه، آزاد و به صورت "نقدی" شامل تخفیف ناشر خواهد بود.
 • سقف یارانه اعتباری خرید کتاب برای دانشجویان وطلاب  350 هزار تومان است که از این مبلغ  200 هزار تومان آورده دانشجویان وطلاب است و  150 هزار تومان سهم معاونت امور فرهنگی وزارت فرهنگ وارشاد اسلامی با مشارکت بانک صادرات ایران است.
 • سقف یارانه اعتباری خرید کتاب برای اعضای هیئت علمی 600 هزار تومان است که از این مبلغ  300 هزار تومان آورده عضو هیئت علمی و  300 هزار تومان سهم معاونت امور فرهنگی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی با مشارکت بانک صادرات ایران است.
 • یارانۀ خرید کتاب (بن کتاب) به صورت «اعتبار خرید» به کد ملی متقاضیان اختصاص می ­یابد، لذا برای ثبت نام نیاز به واریز وجه نیست.
 • اعتبار یارانه سهم خریدار در هنگام خرید کتاب در سامانه فروش (کلیک نمایید) محاسبه و از صورتحساب خرید کسر می­ گردد.
 • با توجه به محدودیت بودجۀ اختصاص یافته و سقف اعتباری تعیین شده برای هر استان، اولویت ثبت نام با متقاضیانی است که زودتر اقدام نموده اند. بدیهی است پس از تکمیل ظرفیت و اعتباراستان، امکان ثبت نام متقاضیان جدید نخواهد بود.
 • لطفاً فرایند ثبت نام را تا دریافت این پیامک: «یارانه خرید کتاب روی کد ملی شما شارژ شد» از طریق شماره 30004141 ادامه دهید تا عملیات ثبت نام و دریافت اعتبار در وضعیت "نهایی شده" قرار گیرد.
 • هر کد ملی تنها یکبار مجاز به دریافت یارانۀ خرید کتاب (بن کتاب) می باشد.
 • هنگام ثبت ­نام، شماره تلفن ­همراه باید فعال، در دسترس و «در اختیار» شخص ثبت نام کننده (کد ملی خریدار) باشد.
 • شماره تلفن همراه ثبت نام کننده الزاما بایستی متعلق به کد ملی درج شده باشد.

 

پشتیبانی : 02191009898

 

ساعت پاسخگویی: 18-9(در صورت عدم پاسخگویی از طریق گزینه های "ارسال تیکت" و یا " تماس با ما" اقدام نمایید.)

فیلم آموزشی نحوه ثبت نام و دریافت یارانه خرید کتاب(کلیک کنید)

 

کتابخانه مرکزی دانشگاه

سی و سومین نمایشگاه بین‌المللی کتاب تهران

1400/02/10

سی‌وسومین نمایشگاه بین‌المللی کتاب تهران با توجه به محدودیت‌های ناشی از شیوع بیماری کرونا به دو شکل فیزیکی در محل مصلی امام خمینی (ره) تهران و مجازی در سایت نمایشگاه به نشانی https://tibf.ir طبق زمان‌بندی مشخص شده در سایت ثبت‌نام،  از تاریخ ۲۱ اردیبهشت لغایت ۳۱ اردیبهشت برگزار می‌شود.

 

 

 

نسخه جدید وب سایت پایگاه اطلاعات علمی جهاد دانشگاهی SID

1401/01/16

 

نسخه جدید پایگاه اطلاعات علمی جهاد دانشگاهی(SID) توسط وزیر علوم، تحقیقات و فناوری  رونمایی شد. گفتنی است از طریق این پایگاه می توان به بانک نشریات فارسی، همایش های فارسی، طرح های پژوهشی فارسی، بانک مراکز علمی تخصصی ایران و ... دسترسی داشت. هم‌اکنون نسخه جدید SID با آدرس http://new.sid.ir/fa در دسترس کاربران قرار دارد. از طریق این پایگاه می توان در میان بیش از پانصد هزار مقاله / 2200 نشریه/ 3000 همایش/ 5000 طرح و  پانصد هزار نویسنده  داخل کشور جستجو کرد.

 

 

به گزارش مرکز توسعه و هماهنگی اطلاعات و انتشارات وزارت بهداشت دسترسی به پایگاه اطلاعاتی بالینی UpToDate برقرار شد.

1400/12/16

 

 

دسترسی به پایگاه اطلاعاتی بالینی UpToDate برای استفاده اساتید، پزشکان، دانشجویان و کارکنان دانشگاه علوم پزشکی سمنان برقرار شده است. کاربران محترم دانشگاه علوم پزشکی سمنان می توانند در شبکه محلی و وایرلس دانشگاه و یا از خارج شبکه با اتصال به VPN دانشگاه به این پایگاه اطلاعاتی بالینی دسترسی داشته باشند.

 

 

کتابخانه مرکزی دانشگاه 

1400/11/30

کارگاه آشنایی با خدمات کتابخانه مرکزی و تمدید آنلاین منابع

 

لینک ورود به کارگاه  (https://eduvc1.semums.ac.ir/srcsem)

 

 
 
 
وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی

یارانه اعتباری (بن کتاب) ویژه دانشجویان و اعضای هیئت علمی

 • 1400/10/28

دومین نمایشگاه مجازی کتاب تهران

دومین نمایشگاه مجازی کتاب تهران از تاریخ 3 تا 10 بهمن به صورت مجازی برگزار می شود و خرید کتاب از ناشران به صورت غیرحضوری و از طریق سامانه فروش  صورت می­ گیرد. این نمایشگاه مجازی دوم بهمن ماه 1400 با حضور جمعی از مسئولان فرهنگی کشور افتتاح  می‌شود و علاقه‌مندان از سوم تا دهم بهمن‌ماه به صورت 24 ساعته می‌توانند با مراجعه به سامانه https://www.ketab.ir  کتاب‌های مورد نظر خود را خریداری کنند.

امسال از ۲۹ دی ماه سایت برای دیدن کتاب ها باز می شود و مخاطب فرصت کافی برای مرور و انتخاب کتاب دارد. 

سقف یارانه اعتباری خرید کتاب برای دانشجویان وطلاب  250 هزار تومان است که از این مقدار 60 درصد، معادل 150هزار تومان، آورده دانشجویان وطلاب است و 40درصد،معادل 100 هزار تومان سهم معاونت امور فرهنگی وزارت فرهنگ وارشاد اسلامی با مشارکت بانک صادرات ایران است.

سقف یارانه اعتباری خرید کتاب برای اعضای هیئت علمی 500 هزار تومان است که از این مقدار 50 درصد، معادل 250هزار تومان، آورده عضو هیئت علمی است و 50درصد،معادل 250 هزار تومان سهم معاونت امور فرهنگی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی با مشارکت بانک صادرات ایران است.

اعتبار یارانه سهم خریدار در هنگام خرید کتاب در سامانه فروش(https://book.icfi.ir ) محاسبه و از صورتحساب خرید کسر می­ گردد.

یارانۀ خرید کتاب (بن کتاب) به صورت «اعتبار خرید» به کد ملی متقاضیان اختصاص می یابد، لذا برای ثبت نام نیاز به واریز وجه نیست.

با توجه به محدودیت بودجۀ اختصاص یافته و سقف اعتباری تعیین شده برای هر استان، اولویت ثبت نام با متقاضیانی است که زودتر اقدام نموده اند. بدیهی است پس از تکمیل ظرفیت و اعتباراستان، امکان ثبت نام متقاضیان جدید نخواهد بود.

فیلم آموزشی نحوه ثبت نام و دریافت یارانه خرید کتاب(کلیک کنید)

 

 هر کد ملی تنها یکبار مجاز به دریافت یارانۀ خرید کتاب (بن کتاب) می باشد.

هنگام ثبت ­نام، شماره تلفن ­همراه باید فعال، در دسترس و «در اختیار» شخص ثبت نام کننده (کد ملی خریدار) باشد.

شماره تلفن همراه ثبت نام کننده الزاما بایستی متعلق به کد ملی درج شده باشد.

سامانه ثبت نام بن کتاب: https://bon.tibf.ir 

 
 
کتابخانه مرکزی دانشگاه

کارگاه آشنایی با پایگاه Science Direct و دسترسی به متن کامل مقالات

1400/10/25

لینک ثبت نام

لینک ورود به کارگاه

 

 

 

 

معاونت تحقیقات و فناوری

هفتمین همایش سالیانه دانشگاه علوم پزشکی سمنان

1400/10/24

 

هدف از برگزاری هفتمین همایش پژوهشی سالیانه دانشگاه علوم پزشکی استان سمنان که با نگاه خاص به پرستاری مراقبت های ویژه مبتنی بر شواهد می باشد؛ ایجاد بستری برای تبادل آخرین یافته های علمی و پژوهشی، و ارتقا سطح علمی دانشگاه به واسطه تبادل تجربیات و همچنین ایجاد زمینه ای برای شناخت مسائل و مشکلات در حیطه مراقبت های پرستاری و پزشکی مبتنی بر شواهد  و البته طرح راهکار هایی برای حل معضلات موجود و مشکلات نوظهور با توجه به  مواردی مثل پاندمی کرونا می باشد. هفتمین همایش پژوهشی سالیانه دانشگاه علوم پزشکی استان سمنان با افتخار میزبان اساتید برجسته دانشگاه های علوم پزشکی،  پژوهشگران و دانشجویان خواهد بود تا با هم اندیشی و ارائه تازه ترین دستاورد های پژوهشی گامی در جهت ارتقای حیطه مراقبتهای مبتنی بر شواهد در سلامت برداشته شود. این همایش ملی به صورت رسمی، مجازی برگزار خواهد شد، پژوهشگران مقالات خود را در حیطه محورهای ارائه شده، در این همایش بصورت مجازی و برخط ارائه می نمایند و از حداکثر امتیازات علمی و بازآموزی بهره مند می گردند.همچنین کارگاه هایی مرتبط با محور های ارائه شده در اسفند ماه سال جاری با حضور اساتید برجسته دانشگاه های علوم پزشکی و متخصصین در دانشگاه علوم پزشکی سمنان برگزار خواهد شد. امیدآنکه پژوهشگران، اساتید و دانشجویان گرامی با حضور پر شور در این رویداد پژوهشی دانشگاه علوم پزشکی سمنان و با طرح مشکلات و دیدگاه ها در پانل های مختلف موجبات ارتقای سطح علمی محورهای ارائه شده را فراهم آورند.

 

 
کتابخانه مرکزی دانشگاه

برگزاری کارگاه آشنایی با Web Of Science

1400/9/20

لینک ثبت نام

لینک ورود به کارگاه

 

 

معاونت تحقیقات و فناوری انشگاه

جشنواره پژوهش و فناوری

1400/9/17

 

 

   ضریب تاثیر(Impact Factor) و شاخص CiteScoreمجلات در سال 2020

عناوین و شاخص تاثیر Impact Factor (IF) مجلات( WOS (Web of Science در سال ۲۰۲۰ منتشر شد و از طریق پایگاه JCR قابل دسترسی است. در فهرست جدید مجلات نمایه شده در پایگاه Journal Citation Report (JCR)  تعداد 151 عنوان مجله از کشور ایران حضور دارد.

 

جدیدترین مقادیر شاخص تأثیر

جدیدترین مقادیر شاخص تأثیرImpact Factor) ) مجلات مجموعه Web of Scienceاز سوی موسسهClarivate Analytics منتشر شده است. پژوهشگران می توانند با مراجعه به بانک  اطلاعاتی Journal Citation Report  در پایگاه استنادی  Web Of Science از جدیدترین شاخص های تأثیر ژورنال های حوزه تخصصی مورد علاقه خود مطلع شوند.

   بالاترینIF  مربوط به مجله ی CA-Cancer journal for clinicians  با ایمپکت 223/679 است.دومین نشریه برتر این لیست، ماه‌نامۀ معروف Nature Reviews Materials با ضریب نفوذ ۷۴/۴۴۹است که  توسط انتشاراتNature منتشر می‌شودمجله Lancet، در لیست ایمپکت فاکتور سال ۲۰۱۹که بر اساس داده‌های سال ۲۰۱۸منتشر شده است، در جایگاه چهارم قرار داد. ضریب نفوذ این مجله ۵۹/۱۰۲محاسبه شده استاز بین مجلات ایرانی، مجلهInternational Journal of Health Policy and Management  ایمپکت 4/485 را کسب نموده است.

 

دسترسی به 44 عنوان کتاب در سال 2020          

 پایگاه clinicalkey  در سال 2020در برگیرنده 44 عنوان کتاب حوزه پزشکی می باشد. جهت اطلاع از فهرست این کتب به آدرس http://rsf.research.ac.ir  مراجعه نمایید.

 

 

   برگزاری اولین جلسه ی کتابداران

  اولین جلسه کتابداران کتابخانه های دانشگاه در روز یکشنبه 98/4/9 از ساعت 8 الی 11 صبح در سالن سمینار کتابخانه مرکزی دانشگاه برگزار شدوکتابداران کتابخانه دانشکده پزشکی در جلسه حضور داشتند، دستور کار جلسه، بررسی وب سایت کتابخانه های دانشگاه پیرو شیوه نامه پایش برنامه عملیاتی و نحوه تکمیل چک لیست ارزیابی و آماده سازی مستندات بود ،که در ابتدای جلسه خانم دکتر مومنی توضیحاتی در مورد پایش برنامه عملیاتی و گزارشی از امتیازات اخذ شده فعالیت های مربوط به کتابخانه های دانشگاه در سال 97 ارائه دادند وسپس مواردی از جمله تکمیل صفحات وب کتابخانه های دانشگاه و نحوه تکمیل چک لیست ها و آماده سازی مستندات مورد نیاز مورد بحث و بررسی قرار گرفت و مقرر گردید مستندات تکمیل شده را برای خانم موذن ارسال نمایند.

 

 

ساعت کاری کتابخانه مرکزی افزایش یافت     

 بدین وسیله به اطلاع می رساند جهت رفاه دانشجویان ، ساعت کاریسالن مطالعه کتابخانه مرکزی در ایام امتحانات از تاریخ 22 خرداد لغایت 12 تیرماه، افزایش یافته و از ساعت 8 صبح لغایت 20 شب باز می باشد.

 

 

 سامانه خبره یاب پژوهش تمامی مقالات نمایه شده اعضای هیات علمی دانشگاه های علوم پزشکی کشور درPubMed می‌باشد. با توجه به اینکه سامانه بر اساس مفاهیم و درخت موضوعیMeSH کار می‌کند از این میان صرفا مقالاتی مد نظر قرار می‌گیرند که برای آنها کلیدواژه هایی(Keyword) ذکر و بهMeSH نگاشت شده باشد (توسط خود بانکPubMed )و یا بانک نمایه کننده مقاله مانند(scopus)

 

 

سی و دومین نمایشگاه بین المللی کتاب تهران

سی ودومین نمایشگاه بین المللی کتاب تهران از تاریخ 4 لغایت 14 اردیبهشت 1398 ( 24آوریل لغایت 4 می 2019)  در محل مصلی امام خمینی تهران برگزارخواهد شد.

لازم به ذکر است جهت خرید بن کارت، ویژه دانشجویان و اساتید از روز سه شنبه 20 فروردین تا پایان روز شنبه 24 فروردین 1398 به سامانه ثبت نام بن کتاب  مراجعه نمایید.   

 

 

  برگزاری کارگاه سازماندهی منابع الکترونیک

  کارگاه سازماندهی منابع الکترونیک،در تاریخ 19/12/97 از ساعت 8 الی 15 با سخنرانی سر کار خانم موذن کارشناس ارشد کتابداری جهت آموزش به کتابداران دانشگاه در محل کتابخانه مرکزی همراه با کار عملی برگزار شد.

 

 

 برگزاری کارگاه کتابدار پژوهشی

 کارگاه کتابدار پژوهشی جهت کتابداران دانشگاه در تاریخ 12/12/97 از ساعت 8 الی 14 در کتابخانه مرکزی دانشگاه علوم پزشکی با سخنرانی آقای دکتر علی ولی نژادی وخانم ها دکتر مرجان مومنی، سمیه کاشیان و مینا عسکری مایانی با حضور کتابداران دانشکده پزشکی برگزار شد.  

 

 

 برگزاری کارگاه کتابدار بالینی

   کارگاه کتابداربالینی جهت کتابداران در تاریخ 8/11/97 در محل کتابخانه مرکزی دانشگاه علوم پزشکی با سخنرانی خانم دکتر مرجان مومنی و خانم سمیه کاشیان برگزار شد.

 

 


 دسترسی آنلاین به ویرایش نهم(2019) کتاب برانوالد قلب   (Braunwalds Heart Disease)

  (ویرایش نهم کتاب برانوالد (Braunwalds Heart Disease) مربوط به سال 2019 منتشر شد و از طریق لینک زیر در مجموعهclinicalkey  در دسترس است.)    

      https://www.clinicalkey.com/#!/browse/book/3-s2.0-C20151066935    

 

 

دسترسی آنلاین به کتاب نلسون کودکان 2019

    (کتاب نلسون کودکان،نسخه 2019 منتشر شدو از طریق لینک زیر در مجموعه clinicalkey در دسترس است.)         

https://www.clinicalkey.com/#!/browse/book/3-s2.0-C20160012640

 

 

    افزایش ساعت کاری کتابخانه مرکزی

  (بدین وسیله به اطلاع می رساند به منظور رفاه حال دانشجویان در ایام امتحانات، تا اطلاع ثانوی ساعت کاری کتابخانه مرکزی  دانشگاه افزایش یافته و کتابخانه از ساعت 8 صبح لغایت 8 شب باز است.)

 

 

   تازه های کتاب

 در سه ماهه سوم سال 1397، تعدادی کتاب(43عنوان فارسی و51عنوان لاتین) خریداری گردید که لیست آن ضمیمه می باشد.

لیست کتابهای خریداری شده در پاییز 97

 

 

  برگزاری جشن روز کتابدار

 جشن روز کتابدار در روز 27 آبانماه 1397 همزمان با هفته کتاب، کتابخوانی وکتابدار در سالن همایش دانشکده پرستاری با حضور  دکتر پرویز کوخایی (معاون پژوهشی و فناوری دانشگاه )،دکتر داریوش پهلوان (رییس دانشکده پزشکی )،دکتر رزیتا هدایتی (رییس دانشکده توانبخشی)،دکتر علی ولی نژادی (مدیر پژوهشی دانشگاه) و کتابداران دانشگاه برگزار و با اهداء لوح تقدیر از زحمات کتابداران قدردانی گردید.

 

سی و چهارمین نمایشگاه بین المللی کتاب تهران از تاریخ 20 لغایت 30 اردیبهشت سال جاری به  صورت حضوری و مجازی در محل مصلی امام خمینی (ره) تهران برگزار خواهد شد.

اساتید، اعضای محترم هیئت علمی و دانشجویان گرامی می توانند درخواست های خود را به صورت آنلاین از طریق تکمیل لینک های زیر ارسال نمایند.

 

نمایشگاه بین المللی کتاب تهران

جستجوی کتاب های فارسی

جستجوی کتاب های لاتین

فرم درخواست خرید کتاب گروه های آموزشی

فرم درخواست خرید کتاب دانشجو